Máme dobrou zprávu! Vzácné zrzavé veverky, kterým někdo rozbil voliéru v Landek Parku, a ony pak utekly (nebo je někdo odnesl), se vrátily zpět!

6. 2. 2022

Vítej, Božka! Veverky jsou zpět 

Březí zrzavá veverka Božka, ozdoba voliéry v ostravském Landek Parku, je zpět doma. Byla hladová, ale má dobrou náladu. Nedělní poledne už trávila tam, kde v příštích týdnech přivede na svět méně rozšířené mladé zrzavé veverky obecné. Z voliéry se ztratila v noci na sobotu potom, co neznámý vandal domeček poničil. Zpět je i sameček Hefron. Ve voliéře chybí jen další sameček Honzík. „Nejdůležitější je, že je zpátky Božka. Byla vychována takzvaně na flašku, nebyla vůbec zvyklá a připravena na život v přírodě, nepřežila by delší dobu. Navíc je březí a je pro nás důležité, aby se zrzavé vevrky množily,“ děkoval chovatel Jiří Rachfalík všem, kdo se snažili najít Božku potom, co se rozšířilo, že se s dalšími veverkami ztratila. Je víc možností, co veverky dělaly od soboty. Možná jen utekly a přilákal je hlad, nebo se ve zloději pohlo svědomí a zvířátka vypustil někde v okolí Landeka. Ty se pak už dokázaly dostat do voliéry. Chovatelé věří, že se vrátí i Honzík. „Snad se mu nic nestalo. Naše veverky žijí ve voliéře a neumí si poradit s přirozenými nepřáteli v přírodě. Doufám, že se vrátí,“ řekl Rachfalík.
Děkujeme všem fanouškům Božky, milovníkům všech veverek a přátelům Landeka. Cílem chovu méně rozšířených zrzavých veverek je časem vrátit takto zbarvená zvířátka do volné přírody. 

Původní zpráva ze soboty 5. 2. 2022: Vzácné zrzavé veverky zmizely z rozbité voliéry v ostravském Landek Parku! Veverky, které se od drtivé většiny liší barvou, jsou v nebezpečí, protože nejsou na život v přírodě zvyklé. Byly pořízeny v zoologické zahradě. Žily ve voliéře, kterou v noci na sobotu někdo poničil. Samička BOŽKA byla navíc březí. „Je to otázka hodin, v přírodě nepřežijí. Když je někdo vypustil někam do přírody, nevydrží dlouho, jednak jsou bezbranné a budou snadnou potravou pro dravce, jednak se neumí v přírodě uživit. Tím, že je někdo vypustil, je odsoudil k dost nepříjemné smrti,“ míní Jiří Rachfalík, chovatel zvířat. Rachfalík věří, že pokud je někdo pustil do přírody přímo u Landeku, najdou cestu zpět. „Ale pokud byly vypuštěny někde dál, přežijou maximálně pár dní. Je to smutné,“ říká Rachfalík. Zrzavá veverčí samička Božka byla navíc vychována tzv. na flašku, od mláděte ji krmili chovatelé, takže není vůbec zvyklá na život ve volné přírodě. Zrzavé veverky u nás žijí málo, černé a hnědé odstíny veverky obecné jsou mnohem častější. Pomozte najít Božku a její veverčí přátele. Volejte a pište na 777 108 285. DĚKUJEME ZA POMOC!