Science centrum v Dolních Vítkovicích, které zahrnuje Velký svět techniky a Malý svět techniky U6 nově povede Kateřina Bonito. Ve funkci šéfa známého centra pro interaktivní vzdělávání dětí, popularizaci vědy a techniky a neformální vzdělávání po deseti letech vystřídá Jakuba Švrčka. Oba budou nadále spolupracovat a jak shodně říkají, překonávat  překážky nejisté doby, pro kterou ale může být právě vzdělanost a věda řešením. Kateřina Bonito pracovala posledních 10 let pro statutární město Ostrava, a to ve funkcích specialistky strategického plánování a specialistky externího financování. Mimo to působila také několik let v zahraničí pro společnosti Pricewaterhouse Coopers nebo Lufthansa GTS Group Dublin. I díky tomu má výborné jazykové schopnosti. Angličtinu zvládá na plně profesionální úrovni, domluví se také portugalsky a francouzsky. Kořeny má ale nová šéfka Světa techniky právě v Ostravě, kde mj. také vystudovala Ostravskou univerzitu.

„Doposud jsem se zabývala rozvojem města. Snažila jsem se pochopit jeho potřeby a spolu s kolegy hledat způsob, jak město posouvat, především prostřednictvím implementací dobrých praxí  z jiných českých a evropských  měst. Této cenné zkušenosti bych chtěla využít i ve své nové roli a pokračovat v rozvoji, tentokrát nikoliv města jako celku, ale jeho jedné z nejvýznamnějších oblastí společenského života. Byť současná doba vytváří v tomto ohledu jisté překážky, na druhé straně nám dává čas a příležitost dobře promyslet budoucnost našich vzdělávacích atrakcí,“ říká K. Bonito.

Jakub Švrček, který stál na pomyslné startovní čáře jednoho z prvních, průkopnických science center v České republice, se bude v Dolních Vítkovicích nově věnovat vybraným projektům ve funkci projektového manažera. „Od počátku jsem se snažil našemu centru a popularizaci vědy a techniky věnovat maximum energie, protože jsem cítil, že právě tohle je naprosto nezbytné. Po více než deseti letech jsem teď dospěl k závěru, že jsem udělal všechno, co jsem udělat mohl a uměl, a  chci se  proto pracovně věnovat i dalším aktivitám,“ uvedl J. Švrček.

Ostravský Svět techniky zahrnuje dvě naprosto rozdílné budovy. Historickou – někdejší energetickou ústřednu U6 – a nový objekt, postavený podle projektu světově uznávaného architekta Josefa Pleskota. Nová budova se díky zrcadlové fasádě mimo jiné pyšní unikátním stále se měnícím zrcadlením starých vysokých pecí v Dolních Vítkovicích. Ty jsou národní kulturní památkou, která se spolu s celým dolnovítkovickým areálem pravidelně umisťuje na předních místech turisty nejnavštěvovanějších míst v ČR.

Eva Kijonková, mediální zastoupení DOV, tel. 721 857 097, eva.kijonkova@ek-media.com, eva.kijonkova@seznam.cz

 

Kateřina Bonito

Jakub Švrček