Po dvou letech, kdy se kvůli covidu-19 nemohly na prvního máje konat téměř žádné akce, ožije letos oblast Dolních Vítkovic pestrým programem pro celou rodinu. U Vysoké pece č. 1 se chystá velké klání hasičů – Ostravská věž 2022. Adrenalinová soutěž je součástí Českého poháru v disciplínách TFA. Návštěvníci se kromě neuvěřitelných výkonů nejlepších borců dočkají také průběžných statických a dynamických ukázek záchranných složek  (hasiči, ZZS MSK, PČR, MP Ostrava – kynologie a hipologie). Nebude chybět ani stánek preventivně výchovné činnosti a zábava pro děti. Na akci se podílí také Záchranný útvar HZS v Hlučíně. Soutěž začíná v 10:00.

Odvahu a adrenalin si mohou otestovat i příchozí do Velkého světa techniky. Ve vstupní hale je k dispozici gyroskop – simulátor přetížení o síle 3G. Velkým lákadlem je také simulovaná jízda ve formuli (expozice Formula Student) nebo nová dočasná interaktivní výstava Baník Expo, mapující sto let slavného ostravského fotbalového klubu. Pokud bude přát počasí, otevře se také unikátní střešní zahrada, na níž si lze v klidu posedět a vychutnat si Vítkovice z trochu jiné perspektivy. Připraven bude rovněž fotopoint u zeměkoule, malý a velký skákací hrad, animátoři Velkého i Malého světa techniky U6 navíc chystají různé hry a soutěže. A aby toho nebylo málo, „vařit“ se bude dusíková zmrzlina! Jak na to? Ukážeme ve Velkém světě techniky mezi 11:00 – 11:30, 13:00 – 13:30 a 15:30 – 16:00.

Nová Galerie Gong, jež se nachází v přízemí auly Gong, na neděli připravuje prvomájový workshop pro děti. Tentokrát se malí návštěvníci budou učit techniku knižní vazby a vyrobí si krásný památníček. Na workshop lze přijít kdykoliv bez předchozí rezervace. “Do Dolních Vítkovic můžete za každého počasí, tipů na trávení volného času u nás máme velké množství. V neděli prvního května navíc otevíráme nové informační centrum. Návštěvníci se tam mohou komfortně poradit, která naše expozice by se jim líbila nejvíce. Rovnou si tam pořídí i všechny vstupenky včetně lístků do Hornického muzea na Landeku. To ale neznamená, že dosavadní prodeje na recepcích přímo v daných objektech rušíme. Je to zkvalitnění služby pro naše návštěvníky. Nové Infocentrum Dolních Vítkovic jsme umístili do přízemí Gongu, hned vedle galerie. Otevřeno bude po celý týden”, říká ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

První máj jako lásky čas si užijí všichni, kteří zamíří do Bolt Café – kavárny ve výšce zhruba sedmdesáti metrů.  Zamilovaní i nezadaní bez rozdílu se mohou těšit na ty nejsladší pusinky! Dobrou kávu, nealko či pivo si lze prvního května dát i v tramvaji, která stojí v prostoru mezi pecemi 4 a 6. “Lokalka” z roku 1965 bude letos otevřena vůbec poprvé. Naopak standardně v provozu budou bistra a kavárny Maleda ve Velkém i Malém světě techniky U6. 

Nenaplánuje-li to příroda jinak, tak prvomájové políbení čeká zamilované v rozkvetlém třešňovém sadu, který je v půli cesty mezi Světem techniky a Národním zemědělským muzeem.

V areálu Dolních Vítkovic jsou návštěvníkům k dispozici stovky parkovacích míst a všechna jsou zdarma. Oblast je dostupná také tramvají a to linkami 1, 2, 6 a 10. Zastávky Dolní Vítkovice Hlubina a Dolní Vítkovice.

TIPY NAVÍC!

V neděli 1. 5. proběhnou dny otevřených dveří u našich partnerů. Zváni jste do VÍTKOVICE CYLINDERS (sídlo v Dolních Vítkovicích) a ŠKODY VAGONKA (ul. 1. máje v Ostravě).