Výstava Polská abstrakce a svět představuje počátky polské abstraktní tvorby, která vznikala ve spolupráci se zahraničními umělci ze skupiny Abstraction Création, nejdříve s Jeanem Arp a Michelem Seuphorem, později s dalšími.

Na výstavě jsou k vidění nejen díla polských autorů, ale také díla umělců, kteří měli na polskou tvorbu přímý vliv: Hans Arp, Sonia Deaunay, Pablo Picasso, Jean Gorin a další. Z polských autorů z tradičního období jsou k vidění díla Władysława Strzemińskeho, Henryka Stazewskeho, Kajetana Sosnovskeho, první dva jmenování byli součástí skupiny Abstraction Création.

Ze současné polské tvorby představujeme Marcina Jasika, který měl před dvěma lety v Galerii Gong samostatnou výstavu a výstavy je věnována polským umělkyním Anne Osiecke, Malgorzatě Borek, Alexandře Kowalczik a dalším mladým umělkyním.

Na pomezí tradice je dílo Andrzeje Nowackého, který působí nejen v Polsku, ale také v Německu a jeden čas měl ateliér i v Ostravě a to v areálu dolu Hlubina, spolu s ním tam působil Rafal Labijak, jehož dílo na výstavě také představujeme.

  • Vernisáž k výstavě 21. 3. v 18:00.
  • Galerie Gong je otevřená od úterý do neděle (10:00-18:00).
  • Vstupenky na místě nebo online