Důl Hlubina, vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren. Komplex, který byl přesně před dvaceti lety (účinnost od 1. 8. 2002) prohlášen národní kulturní památkou. Tvoří zcela unikátní technologický tok od těžby uhlí po výrobu železa. A taky nezaměnitelné panorama města. Není pochyb o tom, že se jedná o významnou dominantu a symbol Ostravy.

Teď je rok 2022, za sebou máme dva roky covidu, roste inflace, ceny energií děsí. A opět se vrací covid. Není to jednoduché v podstatě nikde, šetří se. Stále jsou tu však ti, kteří i v nelehké době myslí na podporu památek. Nemuseli by, ale chtějí. Mají třeba úctu k obrům, v jejíchž útrobách našly generace předků své živobytí. Alespoň to platí v ostravských Dolních Vítkovicích.

Obří unikátní industriální komplex žije i teď. I když zcela jinak. A ruku do ohně dáme za to, že by třeba před padesáti lety nikoho ani omylem nenapadlo, že se bude rozhlížet z nadstavby vysoké pece, že bude jezdit do kavárny výtahem, který pilně vozí vsázku do pece, nebo že se bude těšit na koncert v mokrém plynojemu. Teď na stejném místě probíhají kulturní akce, konference, realizuje se neformální vzdělávání. A děje se to právě díky dlouhodobé podpoře města Ostravy, Moravskoslezského kraje, soukromých společností a dalších institucí i jednotlivců. Oblast se mohla světu otevřít i díky usilovné práci a buldočímu nasazení Jana Světlíka a architekta Josefa Pleskota.

Teď obdivujeme bývalou Vysokou pec č. 1 s prosklenou nadstavbou šroubovitého tvaru, známou jako Bolt Tower. Má i kavárnu s fantastickým výhledem. Vedle Boltu stojí bývalý plynojem, nyní Multifunkční aula Gong s veškerým potřebným vybavením. Uvnitř Gongu je nově vybudováno Infocentrum Dolních Vítkovic a také nová galerie. Chytrá zábava pro všechny věkové skupiny se návštěvníkům otevírá ve Velkém světě techniky, jediné nově postavené budově v místě brownfieldu. Součástí je Dětský svět pro děti ve věku od dvou do šesti let, letos navíc s úplně novými prvky hraní a zábavy. Na dohled Velkého světa techniky stojí bývalá VI. energetická ústředna, teď Malý svět techniky U6. Ukrývá různé technické vynálezy, nechybějí ani původní obří dmychadla Vítkovických železáren!

Tomáš Šiřina, výkonný ředitel Dolních Vítkovic

„Velký příběh stojí za Hlubinou. Černouhelný hlubinný důl založil v roce 1852 Salomon Mayer Rothschild v těsné blízkosti vysokých pecí. Teď se v něm seznámíte s historií těžby uhlí, jeho zpracováním na koks a následným využitím ve vysokých pecích. Čeká vás prohlídka prostor pod těžní věží, náraží a koksovny,“ doplňuje současný obraz Dolních Vítkovic výkonný ředitel oblasti Tomáš Šiřina. „Není toho málo, co? Je to úžasné, unikátní. A je to takové i díky vám. Všem jednotlivě poděkovat nelze, ale všichni u nás věříme, že víte, že myslíme i na vás a velmi si vaší pomoci a podpory vážíme,“ říká Tomáš Šiřina a pokračuje, „opravdu si ceníme jak podpory návštěvníků, tak třeba pořadatelů, kteří se vracejí a vozí skvělé malé i obří akce, taky firem, které už na jaře či v létě plánují vánoční večírky a setkání u nás. Nesmím zapomenout na pamětníky, kteří nám pomáhali a pomáhají doteď a taky na naše zaměstnance, pro většinu z nich je tato práce srdeční záležitostí,“ uzavírá výkonný ředitel oblasti. Do budoucna je v Dolních Vítkovicích v plánu například obnova expozic Malého světa techniky U6 a pracuje se i na budování nových prohlídkových tras zejména okolo koksovny a baterií.

PARTNEŘI DOLNÍCH VÍTKOVICDĚKUJEME!!!

Dolní Vítkovice – tipy pro všechny na každý den!

  • Velký svět techniky, ve kterém se nachází také Dětský svět a dočasná výstava Baník expo (po-ne, 10:00-18:00)
  • Malý svět techniky U6 (po-ne, 10:00-18:00)
  • Galerie Gong s výstavami Op-art, Kinetismus, Československá grafika, Bridget Riley a Milan Dobeš, Neuropolis Krištofa Kintery (po-ne, 10:00-18:00)
  • Bolt Tower a komentované prohlídky (po-ne, 10:00-18:00)
  • Bolt Café (ne-čt 10:00-20:00, pá-so 10:00-22:00)

Vstupenky online i na místě. V provozu je také nové Infocentrum Dolních Vítkovic, které sídlí v Gongu. Otevřeno je denně od 9:00 do 18:00. Telefon 724 955 121.