VEČERNÍČEK A KRÁLOVSTVÍ POHÁDEK

Nová dočasná výstava!

2. 10. 2021 – 31. 3. 2022

Víte, že nejstarším regionálním studiem ČT je Televizní studio Ostrava? Jeho vysílání odstartovalo 31. 12. 1955. A víte, že nejdéle vysílaným pořadem je Večerníček? První pohádku Kluk a kometa mohli diváci zhlédnout 2. 1. 1965.

Chcete vědět víc? Navštivte interaktivní výstavu ve Velkém Světě Techniky. Zavede vás do života oblíbené postavičky Večerníčka a připomene pohádky, které v minulosti vyrobilo ostravské studio.

Svět civilizace

V rámci projektu „FUTUROVA!!! – Najdi si své místo v budoucnosti“ realizovaného s finanční pomocí statutárního města Ostrava jsme přetvořili expozici Svět civilizace.

Cílem nové interaktivní expozice je uvědomění si důležitosti pozice člověka a jeho vliv na životní prostředí. Hlavními tématy, kterým se v expozici věnujeme, jsou DEKARBONIZACE PLANETY, VODA, CIRKULÁRNÍ EKONOMIKA A UMĚLÁ INTELIGENCE.

Návštěvník má příležitost si uvědomit, jak člověk přetváří přírodu ke svému užitku a jak by měl zacházet a hospodařit s jejími přírodními zdroji. Na naší planetě vzniká stále větší množství odpadu, které je z velké části možné využít pro další zpracování a odlehčit tak životnímu prostředí. I množství skleníkových plynů lze účelně snižovat a přetvářet je v nové energetické zdroje.

V moderní civilizaci pracujeme s obrovským množstvím dat, která se stávají velmi důležitou surovinou pro vytváření datových modelů. Umožňují strojové učení, které je základem umělé inteligence, a ta je následně schopna pomáhat člověku v jeho počínání.

Jak náš život i životní prostředí ovlivňují naše vynálezy a technologie a jak můžeme naopak my sami aktivně přispívat k pozitivnímu i negativnímu směřování civilizace?

 

Svět vědy a objevů

Expozice zdůrazňuje struktury světa kolem nás a technologie, s nimiž se nyní setkáme a které jsou vysvětleny v pěti dílčích oblastech. V „Matematice“ se mohou návštěvníci seznámit s matematickými vzorci, systémy a jevy hravou formou. „Fyzika“ ukazuje vlny ve všech jejich formách a vztazích, oblast „Nano a Mikro“ zve návštěvníky na cestu do nejmenších rozměrů našeho prostředí. „Lékařské technologie“ znázorňují, jak moderní technologie prodlužují a podporují životy a jaké vymoženosti (například umělé klouby) ulehčují náš každodenní život. Oblast o „Nových materiálech“ se dívá do budoucnosti a seznamuje návštěvníky s technologiemi, jako jsou 3D tiskárny nebo nano-materiály, se kterými se v příštích letech budou setkávat mnohem častěji než dnes.

Expozice:

 • Matematika
 • Lékařské technologie
 • Nano a mikro
 • Nové materiály
 • Fyzika

Svět přírody

Ve Světě přírody a v jeho jedenácti různých oblastech se návštěvníci naučí lépe chápat svět kolem sebe. Z „Oázy železa“, odkazující na historii Ostravy jako města těžkého kovu a železáren, procházíte přes „Faunu“, „Strom“, „Člověka“, „Vesmír“ až po „Energii“, „Světlo“„Elektrickou energii“.

Můžete se zde naučit porozumět tomu, jak svět kolem nás funguje prostřednictvím exponátů, se kterými můžete manipulovat vlastníma rukama nebo pomocí mediálních stanic. Návštěvníci se mohou vyšplhat na obrovský strom, lovit ryby pomocí sonaru, stejně jako delfíni, zjistit, odkud pochází energie, atd. Všude lze narazit na jevy, se kterými se pravidelně setkáváme v našem každodenním životě.

Součástí expozice je také venkovní zahrada o rozloze 2000 čtverečních metrů, která zve návštěvníky k setkání se „skutečnou“ přírodou.

Expozice:

 • Oáza železa
 • Oáza stromu
 • Oáza fauny
 • Oáza člověka
 • Oáza duše
 • Oáza vesmíru
 • Oáza síly a pohybu
 • Oáza energie
 • Oáza elektřiny
 • Oáza světla
 • Oáza jídla
 • Zahrada

Divadlo vědy

PROVOZ DIVADLA VĚDY OD 22. 11. 2021

Po celou dobu návštěvy kina je nutné nosit respirátor stupně FFP2.

V sále je zakázáno konzumovat veškeré občerstvení i nápoje.

Divadlo se nachází ve třetím patře našeho science centra. V tomto multifunkčním prostoru probíhají populárně naučné přednášky nebo workshopy s různými tématy, ale především se zde v pravidelných časech koná naše science show, jejímž hlavním cílem je vzdělávat zábavnou a nenucenou formou.

Kapacita Divadla vědy je 105 míst a velikostí mu tak nemohou konkurovat jiná science centra na Moravě. Díky pohodlným sedacím pytlům si můžete užít ničím nerušenou show plnou zábavy. Prostor je navíc velmi dobře akusticky koncipován a nadstandardně technicky vybaven, takže i obyčejná přednáška se stane nevšedním zážitkem.

Program

 • Let´s go science – plynná show
 • Plameny vědy – Ohnivá show
 • Budiž světlo – Světelná a UV show
 • Elektrizující zážitek – elektrická show
 • Hrátky se zvuky – Zvuková show
 • Science maglajz

Otevírací doba: pátek-neděle: 12:00, 14:00, 16:00

Kinosál

PROVOZ KINOSÁLU OD 22. 11. 2021

Po celou dobu návštěvy kina je nutné nosit respirátor stupně FFP2.

V sále je zakázáno konzumovat veškeré občerstvení i nápoje.

3D kino disponuje špičkovou promítací technikou od firmy Barco, která nabízí zvuk hollywoodských kin a promítací plátno úctyhodný rozměrů (18 x 10 metrů). Návštěvníkům Světa Techniky, kteří si zakoupí plné vstupné do expozic, nabízíme promítání našeho 3D filmu v rámci tohoto vstupného.

Filmy plné strhujícího napětí i faktů promítáme v našem kinosále, jehož kapacita je 194 osob. Kino disponuje špičkovou promítací technikou od firmy Barco, která nabízí zvuk hollywoodských kin a promítací plátno úctyhodný rozměrů (18 x 10 metrů). Návštěvníkům Světa techniky, kteří si zakoupí plné vstupné do expozic Světa techniky, nabízíme promítání našeho 3D filmu. Stačí se jen uvelebit v komfortních sedačkách a ponořit se do aktuálně promítaného dokumentu z produkce BBC.

Promítací časy: pondělí-neděle: 11:00, 13:00, 15:00

Ve všech časech promítáme při min. obsazenosti 12 osob.

Vstup do kinosálu je v přízemí.

Kinosál lze využít pro vzdělávací akce (kongresy, konference, semináře).

Aktuální film:

TAJEMNÝ PACIFIK (3D, 40 minut)

Zbrusu nový film Tajemný Pacifik vám ve 3D přiblíží život fauny v oblasti Tichého oceánu. Čekají na vás dechberoucí záběry mořského světa, které vás doslova pohladí na duši, ale také obohatí o nové znalosti. Film vás zavede do tajů krásné přírody uchráněné před zásahy člověka. Film zrežíroval oceňovaný fotograf a ochránce přírody Ian Shive.