„Žít normálně“ – tak se jmenuje nový zážitkový program a expozice ve Velkém světě techniky v Dolních Vítkovicích. Program má návštěvníkům formou osobní zkušenosti zprostředkovat problémy běžného života hendikepovaných lidí. Začíná ode dneška a je určen především náctiletým. „Naším cílem je netradiční, zážitkovou cestou umožnit hlavně žákům posledních ročníků základních škol a středoškolákům setkání se světem lidí se zdravotním postižením. A to nejen s tělesnými vadami, ale také s mentálními problémy, včetně třeba rozšířené anorexie, “ uvedla ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito.

Celý program Žít normálně, který financuje Moravskoslezský kraj, staví na bezprostředním kontaktu s hendikepovanými lidmi. Budou to právě oni, kdo povede besedy s náctiletými a kdo je připraví i na zážitky v nové části interaktivní expozice Tělo a technika. Tam si návštěvníci vyzkouší, jaké to je žít s hendikepem. Jak se jezdí na invalidním vozíku, jak se dá orientovat hmatem nebo jaké technické pomůcky usnadňují život lidí s tím kterým postižením. „Vzdělávací lekce jsou určeny školám, navazující expozice je otevřená pro veškerou veřejnost,“ upřesnil autor expozice o hendikepech Petr Vitásek. Lektory hledal mezi zdravotně postiženými zhruba tři čtvrtě roku a nebylo to, jak říká, vůbec jednoduché: „Musí zvládat vystupování před publikem, mít k dispozici osobního asistenta a časový prostor.“ Pětice vybraných lektorů se tak rekrutuje nejen z Ostravy, ale i z Bruntálska. V rámci interaktivních výukových programů pro školy (ty začnou tento čtvrtek) se účastníci dozví o různých druzích hendikepů – smyslových, tělesných, mentálních a kombinovaných postiženích, včetně duševních onemocnění. „Chtěli bychom, aby od nás návštěvníci odcházeli vlídnější a chápavější, aby se posílilo empatické chování a porozumění vůči osobám se zdravotním hendikepem. Každému z nás se přece během vteřiny může život změnit na život s postižením nebo s postiženým,“ míní Vitásek.

Aktivity programu Žít normálně pro školy jsou plánovány na každé úterý a čtvrtek až do konce školního roku. Pro mimoškolní veřejnost je rozšířená expozice Tělo a technika přístupná v běžných otevíracích časech Velkého světa techniky.

Moravskoslezský kraj financuje program Žít normálně prostřednictvím stejnojmenného projektu, který uspěl a získal přímou dotační podporu z prostředků operačního programu Zaměstnanost Ministerstva práce a sociálních věcí.

KONTAKT: Eva Kijonková, mediální zastoupení DOV, tel. 721 857 097